Go to content
ovinarstvi

O vinicích

      Naše vinice o celkové rozloze 65 ha se nachází na vybraných polohách pod Ždánickým lesem, v krajině nazývané Moravské Toskánsko. Zde pokračujeme v tradici pěstování révy vinné, kterou ve 13. století započal řád cisterciáků.

      Naší filozofií je přistupovat ke každému vinohradu co nejpečlivěji a podle jeho potřeb. Díky tomu se přirozeně prohlubuje naše poznání jednotlivých přírodních podmínek a místního terroir. Ten je tvořen převážně pískovcovým podložím, půdami s obsahem vápence a vyšší nadmořskou výškou našich tratí, které jsou chráněny pásem Ždánického lesa.

      Ve vinicích máme rádi, když je živo a proto volíme citlivý přístup bez použití pesticidů, insekticidů a jiných přípravků.  Přirozeným krokem je 100% ruční sběr. Potvrzení a odměnu naší poctivé práce představuje unikátní výskyt cikády viničné, která žije pouze v nenarušeném a nejčistším přírodním prostředí. Tyto polohy obhospodařujeme v nejvyšším BIO režimu.

1_O vinicích
2_O vinicích
Vinice Spielberg
_MG_6820_hdr1
_MG_6882
_MG_7013
_MG_6823
_MG_6840
_MG_7051

Vinice Maliny

      Věhlasná vinice, kterou rozděluje na dvě části. V části Horní maliny se rodí hrozny pro naše slavné Ryzlinky rýnské a Pinoty Gris. Díky výborné expozici vůči slunci, vyšší nadmořské výšce a půdě s obsahem vápence mají vína intenzivní a bohatou aromatiku, šťavnatou kyselinku a typickou minerální dochuť v podobě lehké slanosti.
      Ve spodní části vinice nazývané Dolní Maliny pěstujeme převážně burgundské odrůdy, jako Pinot Blanc, Meunier a Chardonnay, kterým svědčí více výživné půdy. Výborně vyzrálé hrozny slouží i jako základ našich osobitých cuvée, jakými jsou Petit Chat nebo Moravské Toskánsko.
 Pro zpestření nabídky zde pěstujeme interspecifické odrůdy Cabernet Cortis, Souvignier gris a z tradičních Veltlínské zelené.

Vinice Horní Maliny ústy Vladimíra Kratiny

         


Vinice Klášovky

      Tato vinice dostala pojmenování podle již zaniklého hradu Klášov. Pomyslně ji rozdělujeme na 3 části. Spodní část, kde je vysazen Müller Thurgau, prostřední část, kde pěstujeme Pinot Blanc a Muškát moravský. Ve vrchní části je zastoupena odrůda Chardonnay a Sylvánské.
      Vinice je vystavena intenzivním povětrnostním vlivům. Ve spojitosti s ideální jižní expozicí jsou výsledná vína opojně aromatická, lehce kořenitá a vždy s elegantní a živou kyselinkou.

Vinice Oulehle

      Terasovitá vinice svým charakterem umožňuje celodenní oslunění hroznů. Záhřevná hlinitá půda umocňuje akumulaci tepla. To vše dělá z této vinice naši nejdůležitější polohu pro modré odrůdy. Zde mají svůj domov Frankovka, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké. Keře révy vinné dosahují stáří až 40 let a díky tomu dávají velmi vyzrálé a koncentrované hrozny.
      V nižší části zde pěstujeme také Ryzlink vlašský, kterému blízkost Zdravovodského potoka a z toho vyplývající vyšší vlhkost velmi prospívá při tvorbě ušlechtilé plísně Botrytis cinerea, která pozitivně ovlivňuje hrozny při dozrávání.

Vinice Pleštice

      Jméno si vinice vysloužila díky lehce zploštělému reliéfu kopce, na kterém se nachází. Horní části kraluje Ryzlink rýnský z výsadby staré přes 30 let. Zajímavostí je styl vedení révy – dřív používaný jednoduchý závěs. Vína mají nezaměnitelný charakter v podobě lehké kořenitosti, bylinných tónů a intenzivní stopou rozkvetlé lípy.
      Ve spodní části je od roku 2017 vysazen Pinot Noir.

Vinice Světlý

       Vinice získala své jméno díky své ideální expozici vůči slunci, která umožňuje celodenní oslunění. Zde se setkáte výhradně s Ryzlinkem vlašským pěstovaným v BIO režimu, kterému zdejší slínová půda a vysoká nadmořská výška (až 360 m.n.m.) velmi prospívá při tvorbě široké palety vůní a chutí. Tato jedinečná poloha je také domovem unikátní cikády viniční.

Vinice Světlý ústy Vladimíra Kratiny

 

Vinice Hrbiny

      Své jméno si vysloužila díky nerovnému terénu připomínající hrb. Tato vinice sousedí s vinicí Světlý a sdílí s ní výbornou celodenní expozici vůči slunci. Spolu s faktem, že je tato poloha nejteplejším místem v katastru obce Archlebov, je předurčena k pěstování modrých odrůd a to konkrétně Pinotu Noir z různých klonů. I zde můžete zaslechnout cikádu viniční, která se zde vyskytuje.

Vinice Hrbiny ústy Vladimíra Kratiny