Go to content
FOTO MT_menší

Moravské Toskánsko

SLOVÁCKO

Slovácko, neboli také jen Moravské Slovácko je místem, kde se musí zastavit snad každý milovník vína, gastronomie, folklóru, historických památek, starodávných poutních míst, hudby, ale také ten, kdo rád objevuje nové lokality z cyklistického sedla či si rád užívá delší pěší vycházky a turistiku.

Po celé oblasti Slovácka se nachází řada cyklostezek, které propojují jednotlivá města a obce. Více o jednotlivých trasách se dozvíte přímo na www.cyklistevitani.cz. Pro Vás však bude zajímavější webový odkaz na Moravské vinařské stezky https://www.vinarske.stezky.cz/, protože zde naleznete podrobnější informace týkající se trasy do našeho vinařství 🙂

Když už je o něm zmínka, pojďme trošku více přiblížit naši polohu a jeho bezprostřední okolí. Vinařství SPIELBERG leží na samém okraji obce Archlebov, kousek od Slavkova u Brna, který je mezinárodně známý díky bitvě Tří císařů uskutečněné v roce 1805. Okolí Archlebova lemuje Ždánický les, pole a louky, samozřejmě vinohrady a v pozadí se tyčí Strážovický kopec s výhledem až do Rakouska (když je krásné počasí a dobrá viditelnost). Díky kopcovitému terénu je zde na řadě místech krásný výhled na zdejší krajinu, která připomíná provincie italského Toskánska.

MORAVSKÉ TOSKÁNSKO

Málokdo z nás obyvatel jižní Moravy tuší, jaké bohatství má přímo za domem a čeho je denně součástí. Není to jen o sklepích, vynikajícím vínu a klimatu, ale primárně o již zmíněné podobě krajiny, která nás obklopuje. Obliba Moravského Toskánska začíná pronikat do všech možných koutů našeho života a my na to můžeme být právem pyšní.

Moravské Toskánsko se do širšího povědomí dostalo především díky sociálním sítím a nádherným fotografiím, které zaujaly natolik, že se internetem začaly šířit velkou rychlostí. Fotografové objevili tento kout krajiny a začali dokumentovat pole a louky v okolí jednotlivých obcí a měst. Krajina je specifická tím, že zde nejsou žádná elektrická vedení, výškové budovy či komíny. Jedná se o krajinu, která je zvrásněná díky přírodním procesům a také procesům způsobených těžbou nerostných surovin. Momentálně patří mezi jedno z nejpřitažlivějších lokalit v České republice a my jsme rádi, že vinařství SPIELBERG je jeho nedílnou součástí.

Vymezení oblastí

Jádro Moravského Toskánska tvoří obce jako jsou Čejč, Čejkovice, Svatobořice, Mistřín, Šardice, Kyjov v jižní části a Strážovice, Žarošice a Archlebov v té severní. Násedlovice až Brumovice na západě tuto oblast symbolicky uzavírají. Slavkov u Brna, Těšany, Boleradice, Velké Pavlovice, Velké Bílovice, Mutěnice, Milotice, Koryčany, Litenčice, Bohdalice a Dražovice představují města a obce, která tvoří spíše okraj Moravského Toskánska. Jsou však pro místní, fotografy i turisty stejně přitažlivou oblastí. Díky naší poloze tak směle můžeme říct, že vinařství SPIELBERG představuje jakousi pomyslnou bránu.