Go to content
Mapa-vinic

Historie budovy vinařství

Jedná se o bývalou budovu kulturního domu v Archlebově, postavenou v 70. letech, jejíž vlastníkem bylo místní družstvo. Budova byla využívaná především pro společenské, družstevní a kulturní akce této doby. Postupem času ale objekt chátral a poté, co místní družstvo zaniklo, přišla část tohoto družstevního majetku do vlastnictví obce Archlebov a druhou část zakoupilo v roce 2002 Vinařství SPIELBERG. Vinařství nese svůj název podle kopce nacházející se mezi Archlebovem a Žarošicemi. První zmínka je datována kolem 17. století.

Ve vinařství svou úrodu pěstujeme na vlastních vinicích o rozloze 65 ha. Svoje výjimečná vína nabízíme od roku 2002, avšak první zmínky o pěstování vinic pocházejí již z 12. století. Dbáme na ekologické ošetřování vinic, organické hnojení, ruční práce ve vinicích i při vinobraní, ale také citlivé spojení tradičních i moderních postupů při zpracování vína ve sklepě. Tyto postupy se odráží v osobitosti každého našeho vína a dává mu zcela nezaměnitelnou charakteristiku.

Stáří vinic je různé, od mladých vinic dávajících svěží štíhlejší vína, až po vinice 40 let staré, z kterých vznikají hutná extraktivní vína.

hiis
his
4_historie
5_historie
1_historie
6_historie

Přestavba vinařství SPIELBERG

Na videu můžete spatřit vybourávání hlavního sálu vinařství, tzv. Křišťálového, které je jádrem vinařství. Jeho současnou podobu musíte vidět osobně.

Křišťálový sál

Nahledněte na přestavbu Křišťálového sálu. Než dostal Křišťálový sál svoji současnou podobu, radilo se a pracovalo na něm několik desítek lidí.